Primari ai comunei

Conducerea localității a fost asigurată, în marea majoritate a timpului, de oameni destoinici, buni gospodari, cu știință de carte în cea mai mare parte, dar au fost și situații când acest lucru nu prea era luat în considerare. În fruntea localității s-a aflat întotdeauna primarul (unoeri numit vornic) sau președintele comitetului interimar până în 1949 și după decembrie 1989 sau președintele comitetului, respectiv biroului executiv între anii 1949-1974.

 

Primari la Bilca în perioada 1879 – 1949


  • Ștefan Ungureanu (1879 – 1892)
  •  Lazăr Cuciurean în 1892
  • Gheorghe Irimescu a lui Petru în jurul anului 1900
  • Ioan Galan în 1912
  • George Muntean la 22 iulie 1913
  • Grigore Irimescu în toamna anului 1918
  • D. Puha la 15 septembrie 1928
  • Silvestru Sofian ca președinte al comitetului interimar la 20 septembrie 1929
  • Pamfil Cuciurean ca președinte al comitetului interimar la 20 septembrie 1931
  • Silvestru Sofian în perioada 1932-1934
  • Iosif Puha 1934-1936
  • Ioan Puha 1936 – 1937
  • Vasile Irimescu 1937-1940
  • Costan Muntean 20 septembrie 1940 – 1941
  • Ioan Puha 30 septembrie 1941-1944
  • Lazăr Cuciurean 25 septembrie 1944 – 30 ianuarie 1947
  • Visarion Puha la data de 3 martie 1947 – învățător și director de școală
  • La 27 august 1948 prin ordinul Prefecturii nr. 5462/1948 primarul este înlocuit cu Ambrozie Vicovan 

 

Președinți ai Comitetului Executiv al Sfatului Popular Comunal Bilca în perioda 1949 – 1989


 

În 1949 s-a instalat noul Comitet Provizoriu al comunei, format din Ambrozie Vicovan președinte, Ioan Cârdei secretar și Reveca Galan membră. În această perioadă s-au schimbat mai mulți primari însă Gheorghe Irimescu este cel care s-a menținut cel mai mult.

La data de 8 iulie 1950 apare Comitetul Provizoriu al comunei format din 7 membrii avându-l ca președinte pe Ambrozie Vicovan. Din 20 ianuarie 1950 apare Comitetul Executiv al Sfatului Popular Comunal Bilca în locul Comitetului Provizoriu, fiind prezidat de același Ambrozie Vicovan.

Iosif Hoțiu este cel care îl înlocuiește pe Ambrozie Vicovan la data de 6 iulie 1952. Se organizează noi alegeri în 11 martie 1956 în urma cărora este ales un nou Consiliu Executiv avându-l ca președinte pe Vasile Burciu. În martie 1958 se organizează noi alegeri în urma cărora Vasile Burciu este reales președinte al Consiliului Executiv.

La 7 februarie 1961 Vasile Burciu este înlocuit cu Ilarion Ghețău, cel din urmă fiind ales

Primar Gheatau Ilarion
Gheațău Ilarion ( 1961-1971)

președinte în urma alegerilor organizate din 5 martie 1961 și reales în alegererile din următoarii ani: 3 martie 1963, 7 martie 1965, 5 martie 1967, 2 martie 1969.

Primar Coniac Dragoș
Coniac Dragoș (1971-1973)

În urma alegerilor organizate în 1 martie 1971 este ales președinte Dragoș Coniac, care va ocupa această funcție până la 22 februarie 1973.

Începând cu această dată va fi înlocuit cu Petru Cârstean, acesta îndeplinind funcția de președinte delegat până la organizarea alegerilor, conform deciziei Comitetului Executiv al Consiliului Popular județean Suceava. Petru Cârstean este de asemenea cel care va îndeplini funcția de președinte al Comitetului Executiv al Consiliului Popular comunal și pe cea de secretar al Comitetului Comunal al P.C.R. până la data de 18 ianuarie 1975.

 

Primar Galan Toma
Galan Toma (1975-1987)

 

Toma Galan este cel care îl înlocuiește pe Petru Cârstean după 18 ianuarie 1975 până la alegerile din 9 martie 1975.

 După aceste alegeri Toma Galan este confirmat în funcția de președinte, precum și în alegerile care au urmat în perioada 1975-1987 astfel: 20 noiembrie 1977, 9 martie 1980, 21 noiembrie 1982, 17 martie 1985.

Primar Rusu Elena
Rusu Elena (1987-1990)

În luna martie 1987 au loc două sesiuni ale Consiliului Popular având ca puncte pe ordinea de zi problemele organizatorice.În urma acestora Consiliul Popular al județului Suceava o deleagă pe Elena Rusu să îndeplinească funcția de președinte al Biroului Executiv al comunei Bilca până la alegerile din toamna anului 1987. În noiembrie 1987 au avut loc ultimele alegeri în cadrul Consiliului Local al comunei Bilca, fiind aleși 19 deputați, Elena Rusu fiind aleasă ca președinte a Biroului Executiv.

La 14 ianuarie 1989 s-a organizat o sesiune extraordinară a Consiliului Popular având ca principal subiect al ordinii de zi unificarea comunei Bilca cu comuna Gălănești. După cum este scris în procesul verbal au fost prezenți 17 deputați din 19, rezultatul votului fiind următorul: unsprezece deputați votează pentru unificare, trei votează împotriva unificării iar alții trei se abțin.

La 22 decembrie 1989 conducerea comunistă este nevoită să plece iar Bilca a redevenit comună.

 

Primari la Bilca în perioada 1989 – prezent


Primar Alexandru Brăilean
Alexandru Brăilean (1990-1992)

La 23 decembrie 1989 a fost ales Consiliul Provizoriu de Salvare Națională în Bilca, după ce un număr considerabil de cetățeni s-au adunat în fața primăriei. Acest consiliu desemnează pe 19 ianuarie 1990 viitoarele organe ale administrației locale, primar fiind desemnată Elena Rusu.

Pe data de 19 noiembrie 1990 Alexandru Brăilean a fost desemnat primar al comunei și a condus destinele localității până la data de 18 februarie 1992.

Mircea Haiduc Coniac devine primar în urma alegerilor din 9 februarie 1992, acesta aflându-se la conducerea localității până în iunie 1996. În urma alegerilor din 2 iunie 1996 Ion Mucea este ales primar, acesta fiind reales în cadrul alegerilor organizate în 30 iunie 2000. Începând cu alegerile din 6 iunie 2004 și până în prezent primarul comunei a fost Zaharie Rusu.

Primar Mircea Haiduc Coniac
Mircea Haiduc Coniac (1992-1996)
Primar Mucea Ion
Ion Mucea (1996-2004)
Primar Rusu Zaharie
Zaharie Rusu (2004-prezent)